INTERVIU: „MES ESAME PARKO DALIS, PARKAS - MŪSŲ“

Pristatome jums pokalbį su všį „Gargždų futbolas“ direktoriumi Nerijumi Galvanausku. Pagrindinis šio pokalbio tikslas yra supažindinti jus su šiuo metu rengiamos Klaipėdos rajono sporto strategijos preliminariais sprendiniais, kurie tiesiogiai liečia sporto įrenginių, esančių Gargždų miesto parko kaimynystėje, atnaujinimą ir plėtrą. Taip pat kalbėjomės apie Gargždų miesto parko dabartį ir ateitį. 

Banga - Ekranas (foto: sveriga.net)

UAML: Trumpai apibūdinkite jūsų atstovaujamą organizaciją. Kokie jos veiklos pagrindiniai tikslai, veiklos kryptys ir teikiamos paslaugos? Koks jūsų organizacijos vaidmuo ir reikšmė Gargždų miestui (ar net visam Klaipėdos rajonui/regionui)?
Nerijus Galvanauskas: Organizacija turi dvi pagrindines veiklos kryptis – vaikų neformalus ugdymas (futbolo treniruotės vaikams) ir aukšto meistriškumo futbolininkų ugdymas (profesionali komanda „Banga“). Klubas taip pat užsiima sporto infrastruktūros rajone vystymu ir varžybų organizavimu mėgėjams.  Gargždų „Banga“ – tai pagrindinis Gargždų įvaizdžio kūrėjas Lietuvoje, pačiuose Gargžduose tapęs socialiniu reiškiniu.

UAML: Su kokiomis problemomis ir džiaugsmais susiduriate tiesioginėje savo veikloje? Kokius svarbius pastarųjų metų nuveiktus darbus ar įgyvendintus projektus išskirtumėte kaip reikšmingiausius?
N.G.: Problemų kaip ir kiekviename sektoriuje yra nemažai, ir kuo įstaiga greičiau vystosi, tuo tų problemų vis daugėja, nes tikslai keliami vis aukštesni ir aukštesni. O tos problemos – spartus ugdomų vaikų skaičiaus didėjimas iššaukia bazių trūkumą (ypatingai žiemos metu), aišku ir pats sunkmetis veikia įstaigos finansinę situaciją. 


Rekonstruoto futbolo stadiono atidarymo šventė (foto: sveriga.net)

Visi svarbiausi tikslai buvo įgyvendinti ir yra įgyvendinami PPP (private-public partnership) principu, kuomet glaudžiai bendradarbiauja privatus kapitalas su viešuoju. O svarbiausi įgyvendinti tikslai:
  • 2006 m. iš biudžetinės įstaigos vaikų futbolo grupes su treneriais perkeltos į viešąją;
  • 2009/10m. futbolo infrastruktūros plėtra Gargždų miesto stadione (savivaldybė rekonstravo tribūnas, klubas savivaldybės, rėmėjų ir federacijos lėšomis įsirengė dirbtinę aikštę, taip pat baigiamas įrengti apšvietimas);
  • 2006/10m. ugdomų vaikų skaičius įstaigoje padidėja 100% – iki 350 vaikų;
  • 2009 m. Gargždų „Banga“ sugrįžta į aukščiausią Lietuvos futbolo lygą.
UAML: Ar užsiimate kokia nors kita švietėjiška/visuomenine veikla šalia pagrindinių savo vykdomų funkcijų?
N.G.: Všį „Gargždų futbolas“ yra ne pelno siekiantis juridinis vienetas, tad praktiškai visos jos vykdomos funkcijos yra visuomeniškos – vaikų ugdymas, FK „Banga“ dalyvavimas aukščiausioje lygoje, futbolo infrastruktūros plėtra, mėgėjų futbolo varžybų organizavimas. 



Vaikų futbolo turnyras (foto: fkbanga.lt)

UAML: Kaip matote savo organizacijos ateitį? Ar planuojate kokius nors pokyčius savo veikloje? (Klausiu šio klausimo, turėdamas omenyje dar dažais kvepiantį dokumentą – všį „Gargždų futbolas“ klubo strategiją 2011-2015 metams.)
N.G.: Š.m. spalio mėn. įstaigos valdyba patvirtino įstaigos strategiją artimiausiam penkmečiui – joje išdėstytos pagrindinės gairės, kuriomis remiantis klubo administracija pasieks numatytus įvykdyti tikslus – nuo žiūrovų skaičiaus stadione, ugdomų vaikų skaičiaus iki tolesnės futbolo infrastruktūros plėtros tiek Gargžduose, tiek kituose rajono miesteliuose.

UAML: Šiuo metu taip pat rengiama Klaipėdos rajono sporto strategija ir jūsų atstovaujama organizacija yra viena iš šios strategijos rengimo iniciatorių. Kokiu pagrindu buvo formuojama užduotis strategijos rengėjams, o ypač kalbant apie sporto objektų, esančių Gargždų miesto parko kaimynystėje, plėtrą? (Klausiu šio klausimo, nes pastaruoju metu viešojoje erdvėje vėl atgijo baseino Gargžduose statybos idėja, tik šįkart – šalia miesto stadiono, taip pat daug kalbama ir apie kitus sporto infrastruktūros plėtros planus – maniežo statybą, futbolo akademijos įkūrimą ir pan.)
N.G.: Atlikus Gargždų miesto stadiono futbolo aikštės rekonstrukciją, pastebėjome labai teigiamą reiškinį – Gargždų miesto stadionas tapo socialiniu-sportiniu centru – užimčiausiomis dienomis čia per dieną treniruojasi virš 220 jaunųjų futbolininkų, 20 profesionalių futbolininkų, iki 50 mėgėjų.

Baseinas ir futbolo maniežas – svarbūs infrastruktūriniai objektai tiek Gargždams, tiek rajonui. Tokie objektai paverstų stadioną ir Gargždų miesto parką turizmo, rekreacijos ir sporto centru, kuris taptų traukos vieta žmonėms iš visos Vakarų Lietuvos. Manau, kad žmonės pakeistų savo laisvalaikio leidimo elgesį – prekybos centrų lankymas virstų malonumais baseine, aktyvia veikla manieže.


Všį "Gargždų futbolas" interesų zonos parke ir jo prieigose

UAML: Gal formuodami užduotį jūs galvoje turite kokius nors konkrečius sporto kompleksus Lietuvoje (ir net tik), kuriuos jūs galėtumėte įvardinti kaip geruosius pavyzdžius vystant Gargždų miesto sporto kompleksą?
N.G.: Ventspilio mieste (40 tūkst. gyv.) įsikūręs olimpinis sporto centras. Panašaus neturi keliasdešimt kartų didenė Ryga, Liepoja ir kt. Latvijos miestai. Šiame mieste mes nuolatiniai svečiai – Ventspilyje stovyklauja ir rungtyniauja Gargždų „Banga“, mūsų ugdytiniai pastovūs Ventspilio organizuojamų vaikų turnyrų dalyviai.

UAML: Ar jūsų jau anksčiau įvardintų sporto įrenginių ir objektų atsiradimas (maniežo su baseinu ir futbolo akademija) Gargždų mieste turi realų poreikį, t.y. Klaipėdos regione jaučiams tokių paslaugų pasiūlos trūkumas, šių objektų atsiradimas būtų ekonomiškai naudingas, nes skatintų atvykstamąjį turizmą ir pan.? Ar siekis turėti šiuos objektus labiau susijęs su Gargždų miesto, garsėjančio giliomis futbolo tradicijomis, įvaizdžio formavimu?
N.G.: Minėjome anksčiau, kad futbolas yra pagrindins Gargždų įvaidžio kūrėjas (nėra žymesnio šūkio Lietuvoje už „Kas laimės, kas laimės... Gargždų Banga“). Visi miestai kratėsi baseinų, nes bijojo, kad nesugebės išlaikyti jo finansiškai. Akivaizdus to paneigimas yra už 40 km nuo Gargždų – Rietavo kolegijos baseinas iki sunkmečio sugebėdavo netgi baigti metus su pelnu, krizė sumažino pajamas, tačiau, manome, kad Gargždų miestas keliolika ar keliasdešimt tūktančių litų per metus pajėgus skirti šio objekto išlaikymui ir naujos paslaugos teikimui Lietuvos gyventojams. Maniežas svarbiausias mūsų vaikams, nes žiemos mėnesiais nebetelpame į mokyklų ir policijos komisariato sales, taip pat, galvojame, kad šiuo objektu galėtume pritraukti stovyklauti Gargžduose ir ne vieną profesionalų klubą (Liepojos, Tauragės, Klaipėdos, Mažeikių ir t.t.).

UAML: Kadangi všį „Gargždų futbolas“ neabejotinai yra glaudžiai susijęs su Gargždų miesto parku (ir ne vien dėl to, kad jūs esate įsikūrę jo kaimynystėje), gal galite keliais žodžiais įvardinti, kas jūsų organizacijai yra Gargždų miesto parkas?
N.G.: Parkas – yra erdvė, kurios žaluma gyventojams padeda pabėgti nuo miesto triukšmo. Mes esame parkos dalis, parkas – mūsų. Mes savo šauksmais, emocijomis pagyviname parką, kuris mums atsilygina ramybe.

UAML: Kokie yra svarbiausi ir jūsų atstovaujamai organizacijai aktualiausi Gargždų miesto parko aspektai? (Ką jūs veikiate parke? Kaip jį naudojate?)
N.G.: Parkas dažnai tampa mūsų treniruočių pradžios vieta, čia smagiau daryti „apšilimus“, bėgti ilgesnes distancijas.

UAML: Kokie yra jūsų institucijos pagrindiniai siekiai, susiję su Gargždų miesto parko atgaivinimo ir tolesnio jo vystymo procesu? Kokias matote parko panaudojimo jūsų institucijos veiklai vykdyti problemas ir galimybes?
N.G.: Mes taip pat esame šio miesto gyventojai, todėl parko likimas mums taip pat svarbus. Kažkada pasvajojome, kad parkas galėtų tapti namais visiems „neformalams“ (muzikos mokyklai, moksleivių namams, Gargždų futbolui ir Klaipėdos r. VJSM), tada jis būtų gyvas emocijų, muzikos ir kitų garsų, bet čia svajonė, nes minėtos įstaigos gali turėti ir kitų tikslų.

Šiuo metu stadionas yra vienintelė vieta Gargžduose (išimtys galėtų būti universali aikštelė prie „Vaivorykštės“ gimnazijos, M. Prekevičiaus krepšinio aikštelė), tinkama sportuoti ne tik profesionalams, bet ir mėgėjams. Manome, kad parkas turėtų turėti aktyvaus poilsio zoną (krepšinio, tinklinio, futbolo ir kt. sporto šakų aikšteles), kurioje gargždiškiai galėtų sportuoti. Gargždų miesto stadionas yra vieta, skirta vaikų ugdymui, profesionaliam sportui ir organizuotam mėgėjų sportui. Čia yra labai daug brangaus sporto inventoriaus, kuris gali būti sugadintas.
UAML: Prioritetine tvarka įvardinkite 3 (ar daugiau) esminių jūsų organizacijos siekių gaivinant Gargždų miesto parką. Nurodykite jums aktualiausias parko ir jo prieigų zonas. Kodėl būtent šios parko zonos jums aktualios?
N.G.:

  1. Aktyvaus poilsio zonų įrengimas Gargždų miesto parke.
  2. Parko gretimybių išplėtimas – visame Pabaltyje žinomo ir lankomo rekreacijos, turizmo ir sporto centro sukūrimas – maniežo, akademijos, baseino, automobilių stovėjimo aikštelių statyba.
  3. Atnaujintas parkas padėtų Gargždams susigrąžinti ne per seniausiai prarastą titulą – geriausią vietą gyventi Lietuvoje.
UAML: Bendrine prasme, galima teigti, kad jūs atstovaujate aktyvų poilsį propaguojančiųjų interesus ir geriausiai suvokiate profesionalaus ir neprofesionalaus sporto mėgėjų poreikius. Visgi, parke įvairių ir net dažnai labai skirtingų interesų turi ir kitos parko naudotojų grupės. Gal galite įvardinti kitas jums žinomas interesų grupes (pavyzdžiui, vaikai ir jaunimas, senyvo amžiaus žmonės ir pan.) bei apibūdinti jų svarbiausius poreikius?
N.G.: Manau, kad šios interesų grupėms svarbiausias yra žalumos, patogus pasivaikščiojimo takelių tinklo suformavimas, kurios leistų ne tik pailsėti šioms parko naudotojų grupėms, bet ir būtų pakankamai patogūs pasiekti aktyvaus poilsio zonas – Minijos upę, Kranto v. m. aikštyną.

UAML: Kaip anksčiau įvardinti jūsų organizacijos interesai dera su kitų interesų grupių poreikiais – papildo ar prieštarauja vieni kitiems? Ir ar iš viso juos galima suderinti? Jei taip, tai gal yra jums parankių priemonių, kaip jūs ir kiti galėtumėte išdiskutuoti savus ir svetimus poreikius ir sutarti dėl bendrų Gargždų miesto parko vystymo prioritetų?
N.G.: Manome, kad įstaigos interai svarbūs visoms interesų grupėms – naujų aktyvaus poilsio zonų sukūrimas padėtų tiek Kranto v. m. efektyviau vykdyti savo veiklą, tiek miestiečiams poilsiauti. Mūsų siunčiama schema yra suderinta su Gargždų "Kranto" vidurinės mokyklos ir Klaipėdos rajono vaikų ir jaunimo sporto mokyklos direktoriais ir yra gautas pilnas palaikymas.

UAML: Ačiū už pokalbį.


Trumpai apie pašnekovą...
Nerijus Galvanauskas yra viešosios įstaigos „Gargždų futbolas“ direktorius, vadovaujantis įstaigai dvejus metus, o dirbantis jau ketvirtuosius.

Trumpai apie všį „Gargždų futbolas“...
Všį „Gargždų futbolas“ – įstaiga vienijanti profesionalų sportą (Gargždų Banga dalyvavimas LFF A lygoje), vaikų (klubo treniruotes lanko 350 ugdytinių) ir mėgėjų futbolą (organizuojamos rajoninės varžybos). Svarbiausi įvykdyti projektai – Gargždų miesto stadiono futbolo aikštės rekonstrukcija, apšvietimo sistemos įrengimas.

Kalbėjosi Matas Cirtautas

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą